Najpogostejše težave z vidom predstavljajo refrakcijske motnje – napake pri lomu svetlobe, ki prehaja skozi oko. Ena najpogostejših težav z vidom je kratkovidnost, znana tudi kot miopija. Do tega stanja pride, kadar je očesna leča ali roženica preveč ukrivljena, zaradi česar se svetlobni žarki zbirajo pred mrežnico (retina). Zaradi tega težko jasno vidimo oddaljene predmete. Kratkovidnost je lahko posledica genetike, znana pa je tudi kot posledica dolgotrajne uporabe elektronskih zaslonov ali branja pri šibki svetlobi.
Druga pogosta težava z vidom je daljnovidnost, znana tudi kot hiperopija. Ta se pojavi, kadar očesna leča ali roženica ni dovolj ukrivljena, zaradi česar se svetloba na mrežnici napačno izostri – za mrežnico. Zaradi tega težko jasno vidimo bližnje predmete. Daljnovidnost je pogosto posledica genetike, lahko pa je tudi posledica staranja ali nekaterih zdravstvenih stanj.
Astigmatizem je pogosta motnja vida, ki se pojavi, kadar je sprednja površina očesa, roženica ali leča v očesu, nepravilno oblikovana. Zaradi te nepravilne oblike se svetloba lomi neenakomerno, kar povzroča zamegljen vid na vseh razdaljah. Astigmatizem je lahko posledica genetike ali pa se razvije po poškodbi ali operaciji očesa. Simptomi so glavoboli, obremenitev oči in zamegljen vid. Motnjo vida je mogoče odpraviti s korekcijskimi očali, kontaktnimi lečami ali lasersko operacijo očesa (LASIK).
Starostna slabovidnost ali presbiopija je stanje vida, ki se pojavi s staranjem, običajno okoli 40. leta starosti. Nastane zaradi izgube elastičnosti očesne leče in delne utrujenosti ciliarnih mišic, ki so odgovorne za krčenje očesne leče. Posledično težko izostrimo bližnje predmete. To povzroča težave pri branju, delu z računalnikom in drugih opravilih, ki zahtevajo vid na blizu. Je normalen del procesa staranja, vendar ga je mogoče odpraviti s korekcijskimi očali, kontaktnimi lečami ali refrakcijsko kirurgijo.
S starostjo povezana degeneracija rumene pege (makula) je glavni vzrok za izgubo vida pri starejših odraslih. Prizadene osrednji del mrežnice, t. i. makulo, ki je odgovorna za oster osrednji vid. Nastane zaradi postopnega propadanja celic v makuli in lahko privede do slepote. Degeneracija makule je pogostejša pri starejših ljudeh, lahko pa jo povzročijo tudi kajenje, visok krvni tlak in genetika.
Siva mrena (katarakta) je še ena s starostjo povezana očesna težava, ki se pojavi, ko očesna leča postane motna, kar povzroči zamegljen vid. Nastane zaradi naravnega procesa staranja, lahko pa jo povzročijo tudi izpostavljenost UV-sevanju, sladkorna bolezen in kajenje.