
Vrste kontaktnih leč delimo na mehke, poltrde ter trde leče. V praksi se pogosto uporabljajo dnevne/14-dnevne/mesečne (mehke) leče, saj so narejene iz silikonskega hidrogela, ki prepušča 99% kisika, kar je ključnega pomena pri daljšem nošenju leč (16+ ur/dan). Poltrde leče poznamo v polletni in letni izvedbi, te pa so zamenjale trde leče v celoti. Omogočajo bolj udobno nošenje, se pa je potrebno na poltrde leče malce dlje navajati (za razliko od mehkih leč). Kljub vsemu pa nudijo udoben in jasen vid, posebno pri visokih dioptrijah in astigmatizmu.
Poleg običajnih prozornih kontaktnih leč so na voljo tudi barvne kontaktne leče. Te leče lahko spremenijo barvo očesa, tako da poudarijo naravno barvo očesa ali pa jo popolnoma spremenijo. Na voljo so v različnih barvah in slogih, vključno z enobarvnostjo, vzorci in celo posebnimi učinki.
Pomembno je opozoriti, da je treba kontaktne leče, tako kot vse medicinske pripomočke, uporabljati le pod vodstvom in nadzorom zdravstvenega delavca. Pravilno prileganje, uporaba in nega so bistvenega pomena za preprečevanje morebitnih zapletov ter zagotavljanje najboljšega možnega vida in udobja.

